Wizyta ProtoLab na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Wizyta ProtoLab na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Wizyta ProtoLab na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Wizyta ProtoLab na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Rozciąć kajdany, rozłożyć skrzydła – studenci WMT i ProtoLab
08 listopada 2019 09:53

W głowie każdego studenta kryje się mnóstwo pomysłów na oryginalne rozwiązania problemu. Jednak nie zawsze ma on możliwość ich urzeczywistnienia, ze względu na pojawiające się po drodze przeszkody. W celu sprostania wymaganiom młodych ludzi oraz dostarczenia im różnorodnych środków do realizacji niebanalnych projektów, 25 października na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli, zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami ProtoLabu.

Czym jest ProtoLab? Jakie daje możliwości? To dwa główne pytania, na które studenci WMT otrzymali odpowiedzi. ProtoLab to element działalności Podkarpackiego Centrum Innowacji. To przede wszystkim ludzie, kreatywna przestrzeń, projekty i prototypowanie. Stanowi on miejsce pracy, zarówno indywidualnej, jak i grupowej. To okazja do uczestnictwa w małych spotkaniach projektowych i dużych konferencjach. Do dyspozycji studentów pozostają profesjonalne pracownie, wyposażone w urządzenia i narzędzia, stwarzające ogromne możliwości do zorganizowania ulubionego miejsca pracy, w którym będzie można projektować, wykonywać proste i zaawansowane prototypy. To przestrzeń do ciekawych, otwartych szkoleń, praktycznych i angażujących warsztatów, wydarzeń czy spotkań środowiska startupowego. Dostęp do profesjonalnych pracowni i osób pracujących w jednostkach edukacyjnych, ze względu na podjętą współpracę z uczelniami, umożliwia realizację projektów z różnych dziedzin na jak najwyższym poziomie. Daje możliwość wsparcia przez mentorów, trenerów czy zewnętrzne organizacje. Nauka łączy się z biznesem, pasja staje się pracą, a pomysły zamieniają się w biznes.

Nawiązanie współpracy pozwoli studentom WMT na wkroczenie w niesamowitą przestrzeń, w której mogą zdobywać wiedzę, umiejętności i kompetencje pożądane na rynku pracy oraz mają dostęp do różnych technologii. Współpraca z młodymi osobami, także z innych uczelni, pozwala na zawarcie nowych znajomości, poznanie ciekawych ludzi, a przede wszystkim umożliwia zbudowanie kreatywnego zespołu, którego zadanie to zrealizowanie projektu.

Studenci mogą zgłosić się z pomysłem na własny projekt czy firmę. Mają możliwość rozmowy z mentorami, poznania pracowni i dostępnego sprzętu. Mogą tworzyć własne rozwiązania, eksperymentować. Będąc w społeczności ProtoLab otrzymują bezpłatny dostęp do całego budynku.

Na wydziale Mechaniczno-Technologicznym funkcjonują trzy koła: Koło Naukowe Informatyki Przemysłowej, Koło Naukowe Komputerowego Wspomagania Projektowania i Koło Naukowe Obrabiarek Sterowanych Numerycznie. Również w ramach ich działalności, studenci mogą realizować projekty w ProtoLab. Władze WMT zadeklarowały chęć współpracy i pomocy studentom poprzez udostępnienie odpowiednich środków, w tym pomieszczeń do realizacji projektów oraz wsparcie merytoryczne, również na miejscu, w Stalowej Woli.


Link do artykułu

red. Piotr Ludian
UE UE