Trwa wyposażanie nowego budynku PCI ProtoLab. Otwarcie już w październiku

Trwa wyposażanie nowego budynku PCI ProtoLab. Otwarcie już w październiku

Trwa wyposażanie nowego budynku PCI ProtoLab. Otwarcie już w październiku

Trwa wyposażanie nowego budynku PCI ProtoLab. Otwarcie już w październiku

Pracownia media VR, biogreen, tekstylna&wearables, elektroniczna – hackerspace, szybkiego prototypowania oraz warsztat – modelarnia. Już w październiku, przestrzeń PCI ProtoLab zostanie udostępniona uczniom oraz studentom z Podkarpacia.
25 sierpnia 2022 13:28

Pracownia media VR, biogreen, tekstylna&wearables, elektroniczna – hackerspace, szybkiego prototypowania oraz warsztat – modelarnia. Już w październiku, przestrzeń PCI ProtoLab zostanie udostępniona uczniom oraz studentom z Podkarpacia. To jedyne takie miejsce w regionie, gdzie interdyscyplinarne zespoły studenckie i uczniowskie będą tworzyć innowacyjne projekty.

Budynek PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie to 400 m2 kompleksowo wyposażonych pracowni, z których będą mogli korzystać kreatorzy i innowatorzy z Podkarpacia. 

- Naszym celem jest wsparcie i umożliwienie realizacji ciekawych pomysłów i projektów do fazy prototypu. Skupiamy się głównie na inicjatywach młodych mieszkańców Podkarpacia, w szczególności uczniów podkarpackich szkół średnich oraz uczelni wyższych. Co ważne, ProtoLab jest otwarty nie tylko dla osób technicznych. Każdy pomysł realizuje się w zespole, w którym wymagane są różne kompetencje. W zespołach projektowych potrzebne są osoby, które zajmą się finansami, zaplanują przebieg procesu, opracują plan na rozwój projektu, jego promocję i wiele innych elementów – mówi Łukasz Bonarek, Dyrektor Zarządzający PCI ProtoLab.

Jedną z pracowni, z której będą mogli korzystać użytkownicy PCI ProtoLab jest pracownia media VR. Jej zadaniem będzie łączenie zespołów multidyscyplinarnych do odkrywania możliwości VR w projektach przemysłowych. Pracownia będzie dedykowana uczniom i studentom na kierunku IT, grafiki komputerowej oraz kierunkach związanych z mediami. Wykorzystując nowoczesne wyposażenie, użytkownicy będą mogli m.in. tworzyć i rozwijać modele biznesowe oparte o social media oraz nowe formy sztuk audiowizualnych. 

Nowością w ofercie PCI ProtoLab będzie pracownia biogreen, która umożliwi eksperymenty oraz realizację projektów wykorzystujących materiały ekologiczne, recyklingowalne oraz naturalne. Przestrzeń dedykowana jest pasjonatom urban farmingu, produktów ekologicznych i wszystkim tym, którzy chcą projektować i prototypować innowacyjne systemy uprawy oraz testować materiały naturalne. W skład wyposażenia tej pracowni wejdą m.in. roślinne laboratorium z dygestorium, mikroskop elektroniczny, komora klimatyczna, regał uprawowy i podstawowe akcesoria oraz mierniki laboratoryjne.

Kolejną pracownią, z której użytkownicy będą mogli korzystać już od października będzie pracowania tekstylna & wearables. To przestrzeń dedykowana nowemu pokoleniu designerów odzieży,  projektantom oraz innowatorom w dziedzinach tekstroniki, inteligentnej odzieży ochronnej i elektroniki noszonej. 

W nowym budynku PCI ProtoLab znajdzie się również pracownia elektroniczna – hackerspace. Będzie to przestrzeń sprzyjająca kodowaniu, pracom związanym z programowaniem mikrokontrolerów, tworzeniu układów PCB, systemów czujników i układów sterujących. Do dyspozycji użytkowników oddane zostanie wyposażenie w postaci m.in. mikroskopu inspekcyjnego, preahaeterów, oscyloskopów, generatorów funkcyjnych oraz szeregu akcesoriów niezbędnych do prac z elektroniką.

Kolejną przestrzenią PCI ProtoLab, dostępną od października będzie pracownia szybkiego prototypowania. To miejsce dedykowane będzie kreatorom i studentom praktycznie każdego kierunku studiów, niezależnie od profilu branżowego. W połączeniu z pozostałymi pracowniami, pracownia szybkiego prototypowania umożliwi realizację projektów gotowych do testów i tworzenie prototypów w czasie od kilku do kilkudziesięciu godzin. 

Ostatnią pracownią w budynku PCI ProtoLab będzie warsztat – modelarnia. To miejsce, gdzie użytkownicy będą mogli dokonać obróbki praktycznie każdego materiału naturalnego, tworzyw sztucznych i metali nieżelaznych. W wyposażeniu warsztatu znajdzie się m.in. wiertarka pionowa, precyzyjne piły taśmowe, szlifierki, wiertarko – wkrętarki, tokarka modelarska oraz całe zaplecze stolarskie.

W nowym budynku, studenci i uczniowie będą mogli skorzystać nie tylko ze sprzętu dostępnego w przestrzeniach, ale również wsparcia specjalistów, m.in. ds. druku 3D i szybkiego prototypowania.

- Rolą specjalistów Protolab będzie dostarczenie wiedzy i wsparcie zespołów na każdym etapie realizacji projektu. Dlatego już dziś zapraszamy do kontaktu wszystkie kreatywne osoby poszukujące nowych wyzwań. Jesteśmy przekonani, że dzięki otwartości na współpracę, w przestrzeni ProtoLab powstanie wiele ciekawych rozwiązań -  podkreśla Łukasz Bonarek.

Wszystkie pracownie w budynku zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić powstawanie ciekawych i funkcjonalnych projektów. Użytkownicy ProtoLabu będą mogli stworzyć takie prototypy jak: modele latające, symulatory, elektroniczne układy sterowania czy modele 3D. Oficjalne otwarcie nowych przestrzeni PCI ProtoLab nastąpi już w październiku.

 

UE UE